Zadbaj o swojego maluszka od pierwszych dni życia Zadbaj o swojego maluszka od pierwszych dni życia

Produkty bio i eko dla najmłodszych – na co zwrócić uwagę

Na naszych talerzach coraz częściej gości żywność bio i eko. Wybieramy produkty ekologiczne, pochodzące z certyfikowanych ekologicznych upraw i hodowli. Tego samego szukamy dla naszych maluszków. Czy żywność z oznaczeniem bio jest odpowiednia dla dzieci? Na co zwracać uwagę, wybierając produkty eko?

Jak rozszerzać dietę niemowlęcia?

Po pierwsze: bezpieczeństwo

Etap rozszerzania diety ma istotny wpływ na rozwój młodego organizmu. Małe dziecko jest szczególnie wrażliwe na czynniki zewnętrzne, takie jak otoczenie, w którym się znajduje czy spożywane pokarmy. Nawet, gdy wybieramy żywność ekologiczną musimy pamiętać, że nie każdy produkt jest odpowiedni dla delikatnego organizmu maluszka. Kolorowe opakowania nawiązujące do natury nie muszą oznaczać, że oferują żywność bio. Potwierdzeniem, że produkt jest ekologiczny jest jego właściwe oznakowanie: zawierające na etykiecie tzw. Euroliść (unijne logo żywności ekologicznej). Dodatkowo musi się tam znaleźć numer jednostki certyfikującej oraz oznaczenie kraju pochodzenia surowców.Odpowiednie dla potrzeb dziecka

Produkty bio powinny posiadać również widoczne na opakowaniu wskazanie wieku (np. po 6 miesiącu życia). Takie oznaczenie świadczy, że jest odpowiedni dla niemowlęcia czy małego dziecka, ponieważ spełnia surowe normy jakości, określone przez prawo krajowe i Unii Europejskiej. Możemy mieć pewność, że skład takich produktów jest dopasowany do szczególnych wymagań żywieniowych naszego dziecka.

Jak rozszerzać dietę niemowlęcia?

Co różni produkty ekologiczne od konwencjonalnych?

Wszystkie produkty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci odpowiadają na ich potrzeby i są w pełni bezpieczne, gdyż spełniają rygorystyczne, prawnie określone normy. Te normy są o wiele bardziej restrykcyjne w przypadku produktów ekologicznych i dotyczą zarówno produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej.

Rolnictwo ekologiczne od konwencjonalnego różni się sposobem prowadzenia uprawy i hodowli. Przy produkcji wyrobów ekologicznych łączy się praktyki, które są najkorzystniejsze dla klimatu, środowiska, różnorodności biologicznej czy zasobów naturalnych1. Rolnicy, uprawiając rośliny, stosują metody mające na celu zwiększenie ilości materii organicznej gleby. Żyzna gleba, lepiej zatrzymująca wilgoć i mniej podatna na erozję jest bardziej produktywna. Uprawy ekologiczne nie stosują nawozów azotowych. Chorobom roślin zapobiega się, stosując metody biologiczne lub odpowiednio dobierając płodozmian. Natomiast w produktach ekologicznych mających w składzie mięso, pozyskiwane jest ono z gospodarstw, w których korzysta się z ekologicznych pasz, a zwierzęta utrzymywane są w dobrostanie i nie są tu stosowane syntetyzowane weterynaryjne produkty lecznicze, takie jak antybiotyki, stymulatory wzrostu czy hormony[2].Duży wybór produktów dobrych dla dziecka i natury

Na sklepowych półkach pojawia się coraz większy wybór produktów ekologicznych, przeznaczonych dla dzieci. Znajdziemy tu posiłki, przeciery owocowe, musy owocowe w wygodnych tubkach, a także chrupeczki. Wszystkie stworzone na bazie starannie wyselekcjonowanych warzyw, owoców i zbóż, w 100% pochodzących z certyfikowanych ekologicznych upraw oraz mięso w 100% pochodzące z certyfikowanych hodowli, prowadzonych z najwyższą dbałością o środowisko i dobrostan zwierząt.

Żywność eko, tak jak wszystkie produkty dla niemowląt i małych dzieci, pozbawiona jest konserwantów*, barwników* oraz wzmacniaczy smaku*, co daje pewność, że dziecko dostaje to, co dla niego najlepsze. Dodatkowo jest to rozwiązanie bardziej przyjazne naturze. Produkty ekologiczne powstają z poszanowaniem środowiska naturalnego: jego różnorodności biologicznej, kondycji gleby oraz źródłach wody. Wszystko z myślą o przyszłości naszych maluszków

Rozwój dziecka Żywienie Wartości odżywcze
* Zgodnie z przepisami prawa dla tej kategorii produktów. 1ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) nr 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007. 2ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) nr 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007.

Dlaczego warto być z nami?

Rabat 3% dla zalogowanych

Załóż konto w naszym serwisie – ciesz się rabatem 3% na zakupy i bądź na bieżąco z ofertami specjalnymi!

Załóż konto!

Wysoka jakość produktów

Skład naszych produktów został starannie opracowany w trosce o prawidłowy rozwój najmłodszych.

Dowiedz się więcej!

Darmowa dostawa

Gwarantujemy darmową dostawę dla zamówienia o łącznej wartości powyżej 100 zł.

Dowiedz się więcej!

Wsparcie ekspertów Careline

Zespół naszych ekspertów w dziedzinie żywienia niemowląt i małych dzieci chętnie wesprze Cię w macierzyńskich wyzwaniach i troskach.

Dowiedz się więcej!

Porady naszych ekspertów

Jak krok po kroku bezpiecznie rozszerzać dietę niemowlęcia?

W pierwszych 6 miesiącach życia karmienie piersią może być jedynym i wystarczającym sposobem zaspokajania potrzeb żywieniowych niemowlęcia.

Czytaj więcej
Jak kompleksowa kompozycja mleka matki wpływa na odporność dziecka?

Mleko mamy od wielu lat jest przedmiotem badań naukowców. Na podstawie ich analiz ustalono przykładowo, że dzięki kompleksowej kompozycji składników pokarm kobiecy ma istotne znaczenie dla organizmu niemowlęcia.

Czytaj więcej
Produkty bio i eko dla najmłodszych – na co zwrócić uwagę

Na naszych talerzach coraz częściej gości żywność bio i eko. Wybieramy produkty ekologiczne, pochodzące z certyfikowanych ekologicznych upraw i hodowli.

Czytaj więcej